[email protected]

+420 605 960 787

 JAK VYBRAT DVOJNÁSOBEK ŽIVOTNÍHO MINIMA Z OBSTAVENÉHO ÚČTU?

V článku Jak probíhá exekuce uveřejněném na našem webu jste se dozvěděli, že jednou z forem exekuce je zabavení peněz na účtu. V takovémto případě je dlužníkovi obstaven jeho účet u banky, a tedy ze dne na den se ocitne bez přístupu ke svým penězům. Dlužník má však právo si jednorázově vybrat z obstaveného účtu částku, která odpovídá dvojnásobku jeho životního minima. Podle zákona o životním a existenčním minimu je životní minimum stanoveno na částku ve výši 3.410,- Kč. Z obstaveného účtu si tedy může dlužník vybrat částku až ve výši 6.820,- Kč.

Dlužníci si však často neví rady s tím, jakým způsobem by měli postupovat, aby si dvojnásobek životního minima mohli vybrat. Mají se obrátit na exekutora, který vede exekuci nebo na banku, u které mají veden obstavený účet?

V případě, že si chce dlužník vybrat dvojnásobek životního minima z obstaveného účtu musí se obrátit na banku, u které je veden jeho obstavený účet. Pokud se na účtu nachází dostatečné množství peněžních prostředků, musí banka jeho žádosti vyhovět.

Při výběru peněz z obstaveného účtu tedy dlužníkovi stačí dostavit se do banky, která vede jeho obstavený účet a předložit doklad totožnosti (občanský průkaz nebo cestovní pas). Nezapomeňte, že dlužník si může tímto způsobem peníze z obstaveného účtu vybrat pouze jednou!

Závěrem bychom chtěli dodat, že mnoho exekucí bylo nařízena protiprávně na základě neplatných rozhodčích nálezů. Takové exekuce mohou být zastaveny. Pokud chcete zjistit, zda mezi nimi je i vaše exekuce, vyplňte náš online formulář zde.