[email protected]

+420 605 960 787

 NÁVRH NA ZASTAVENÍ EXEKUCE

Celý proces zastavení exekuce začíná podáním návrhu na zastavení a odklad exekuce na příslušný exekutorský úřad. V dnešním článku vám přiblížíme, proč je důležité, aby tento návrh byl kvalitně sepsán a na co si dávat pozor. V poslední době se na nás totiž obrátilo několik lidí s žádostí o pomoc. Tito lidé využili některý ze vzorů na internetu, které nejsou příliš často aktualizovány a zpravidla nepamatují na oblast nákladů exekuce. Hned několika lidem jsme tak bohužel museli říct, že jim pomoci nedokážeme a že patrně přišli o možnost požadovat po exekutorovi peníze, které vymohl na náklady exekuce.

Níže uvádíme několik bodů, které je dobré při zastavování exekuce dodržovat nebo si na ně dávat pozor:

  1. Návrh na zastavení exekuce je dobré nechat vyhotovit odborníka. Různé společnosti používaly různé druhy rozhodčích doložek, takže není možné použít jeden návrh pro všechny protiprávní exekuce.
  2. S návrhem na zastavení exekuce je dobré podat i návrh na odklad exekuce. O zastavení exekuce bývá rozhodnuto do několika měsíců, ale o odkladu již do několika týdnů. Jakmile nabude odklad exekuce právní moci, již exekutor nemůže dělat žádné další úkony, takže jste chráněni.
  3. Rozhodnutí o zastavení exekuce – ujistěte se, že mu rozumíte, nebo že vás zastupuje advokát, který se v zastavování exekucí vyzná. Tato fáze je nesmírně důležitá, protože i jedno špatné slovíčko v tomto rozhodnutí může znamenat, že po zastavení exekuce budete muset zaplatit náklady na advokáta protistrany nebo že nebudete moct po exekutorovi vymáhat náklady exekuce, takže zbytečně přijdete o peníze.
  4. Přebírejte poštu – zejména po zastavení exekuce je nesmírně důležité, abyste si přebírali poštu či měli zřízenou datovou schránku. Některé společnosti totiž zkouší původní dluh znovu žalovat. Abyste se mohli bránit (např. namítnout promlčení), musíte vědět, že se proti vám něco chystá.

My v rámci projektu Exekutor má smůlu.cz spolupracujeme pouze s advokáty, u kterých víme, že se v oblasti zastavování exekucí skutečně vyznají a že vypracovávají vysoce kvalitní návrhy na zastavení exekuce. Zároveň není třeba se obávat, že po vás budou naši advokáti chtít vysoké poplatky. Spolu s návrhem na zastavení exekuce je totiž požadována tzv. náhrada nákladů řízení, což jsou peníze navíc, které protistrana (úvěrová společnost či banka) musí zaplatit za to, že jste si na pomoc museli vzít advokáta. Tyto peníze pak připadnou vašemu advokátovi. Jinými slovy, vašeho advokáta zaplatí protistrana!

Pokud chcete zdarma a nezávazně zjistit, zda je i vaše exekuce protiprávní, vyplňte náš online formulář zde nebo nám napište na [email protected]