[email protected]

+420 605 960 787

 NOVOROČNÍ PŘEDSEVZETÍ: VYŘEŠÍM SVÉ DLUHY!

Vždy na začátku nového roku se na nás obracejí lidé, že si dali předsevzetí konečně vyřešit své dluhy. Z každé takové zprávy máme radost, protože odhodlání lidí je první a nezbytnou podmínkou úspěchu. Je ale také důležité si uvědomit, že dluhy se nevyřeší přes noc. Bohužel, je to běh na delší trať, který se ale na konci určitě vyplatí.

A protože se v rámci projektu Exekutor má smůlu.cz specializujeme na zastavování protiprávních exekucí, sepsali jsme několik tipů, které vám se splněním vašeho předsevzetí pomohou.

Někdy je dobré si na začátek přibližně zjistit, kolik exekucí je proti vám vedeno. To můžete udělat např. na CZECH Pointu (na poště), kde můžete požádat o výpis z Centrální evidence exekucí. Pozor, tento výpis je placený a nezjistíte z něj příliš mnoho informací. Budete ale přibližně vědět, kolik exekucí je proti vám vedeno a jaký exekutor je vede. Jméno exekutora poznáte podle čísla exekuce. Ukažme si to na příkladu. Pokud vaše číslo jednací (Č. j.) začíná 094 EX, víte, že exekuci proti vám vede exekutor Mgr. Martin Tunkl. Seznam všech exekutorů naleznete zde. Jakmile budete znát jméno exekutora, můžete se s jeho úřadem spojit a zjistit více.

Bohužel, výše popsaným postupem nezjistíte, které společnosti proti vám vedou exekuce či na základě čeho byly proti vám exekuce nařízeny. Tyto informace zjistíte z exekučních příkazů či usnesení o nařízení exekuce. Kde ale tyto dokumenty získat?

  1. Zavolejte na okresní soud, pod který spadá vaše trvalé bydliště, a požádejte o nahlédnutí do svých exekučních spisů. Na samotné nahlížení si vezměte digitální fotoaparát či chytrý telefon a spisy si prostě nafoťte.
  2. Pokud jste někde zaměstnáni, zajděte na mzdové oddělení a požádejte o kopie exekučních příkazů, na základě kterých jsou prováděny srážky ze mzdy.

Jakmile získáte nějaký exekuční příkaz či usnesení, pozorně si přečtěte první odstavec. Pokud v něm objevíte spojení „rozhodčí nález“ nebo „rozhodce“, je zde šance, že takovou exekuci bude možné zastavit (více v článku Jak poznat exekuci, kterou je možné zastavit?) Tyto dokumenty nám také můžete poslat na náš email [email protected] (osobní údaje můžete zakrýt) a my vám vaše exekuce zdarma vyhodnotíme.

Pokud zjistíte, že některé z vašich exekucí jsou protiprávní, je dobré si je nechat zastavit (Co znamená zastavení exekuce?). Tím nejen dojde ke snížení celkového dluhu (poplatky exekutorům, advokátům, rozhodcům, ale i protiprávní pokuty či úroky), ale zároveň je možné, že v některých případech můžete získat i nějaké peníze zpět. Ty pak můžete použít např. na úhradu dalších dluhů.

Zjistíte-li, že po zastavení protiprávních exekucí vám stále zůstávají dluhy vyšší, než byste dokázali splatit, nabízí se zde možnost oddlužení podle insolvenčního zákona. Zde si ale dejte dobrý pozor na predátorské společnosti! Vždy si danou společnost ověřte, vyhledejte reference, případně se poraďte v dluhové poradně ve vašem městě.