[email protected]

+420 605 960 787

 Promlčení

Ústavní soud vydal přelomové rozhodnutí, které říká, že dluhy se v protiprávních exekucích mohou promlčet. Lidé tak získali šanci, že po úspěšném zastavení exekuce budou bez dluhů. Pozor! Toto rozhodnutí ale neznamená, že dluhy automaticky zanikají. Že to zní zmateně? Pojďme se na to podívat a udělat si v tom jasno.

Co je to promlčení?

Promlčení říká, že pokud někdo něco neudělá do konce promlčecí lhůty, tak má smůlu a jeho nárok zaniká. Pokud má úvěrová společnost pohledávku vůči nějakému dlužníkovi a nestihne ji do konce promlčecí lhůty zažalovat, tak má prostě smůlu. Má to ale malý háček, protože promlčení se neděje automaticky, ale musí se vždy namítnout.

Co znamená, že se musí promlčení namítnout?

Pokud úvěrová společnost zažaluje dlužníka po uplynutí promlčecí lhůty, dlužník musí namítnout, že už je pohledávka promlčena. Soud pak vezme tuto námitku v úvahu a řekne úvěrové společnosti, že už je pohledávka promlčena a nemůže ji požadovat po dlužníkovi. Člověk tak odchází od soudu bez dluhu. Pokud by člověk k soudu nepřišel a nenamítnul, že je pohledávka promlčena, tak by soud nárok úvěrové společnosti přiznal a člověk by tak mohl skončit v exekuci.

Jak je vidět, je důležité se bránit! A aby se člověk mohl bránit, musí vědět, že se něco děje. Proto je strašně důležité si přebírat poštu. Pokud si člověk poštu nepřebírá, tak to pouze úvěrovým společnostem usnadňuje.

Pojďme si vše ukázat na příkladu:

Pan Novák si vzal půjčku od společnosti Hause Credit. Bohužel se po pár měsících dostal do problémů a přestal splácet. Společnost Hause Credit dluh sesplatnila a začala vyhrožovat žalobou. Společnost Hause Credit nicméně nepodala žalobu hned, nýbrž čekala a čekala. Pan Novák si už začínal myslet, že úvěrová společnost na jeho dluh zapomněla. Jenže úvěrové společnosti na dluhy nikdy nezapomínají! Nakonec společnost Hause Credit žalobu podala až po pěti letech. Pan Novák si řádně přebíral poštu a zjistil, že se chystá soud. U soudu pak namítl, že jeho dluh je vůči společnosti Hause Credit promlčen, protože už uplynula promlčecí lhůta. Soud mu dal za pravdu a pan Novák od soudu odešel bez dluhu. Soud zde tak potrestal úvěrovou společnost za to, že nepodala žalobu včas. Pokud by pan Novák u soudu promlčení nenamítl, tak by soud vydal rozhodnutí ve prospěch úvěrové společnosti a ta by pak na jeho základě mohla nechat nařídit exekuci.

Pokud chcete zdarma zjistit, zda nemáte protiprávní exekuci, vyplňte náš formulář (zde) a my vaši exekuci vyhodnotíme.

2 Komentáře

  • Dobrý den, mám nějaké exekuce, ale nevím jak je splácet, nezbivaj mi peníze, jsem svobodná matka, byla bych ráda za každou pomoc, děkuji.

  • Dobrý den, zašlete nám prosím na email: [email protected] alespoň jeden exekuční příkaz ke každé exekuci, kterou máte a my vyhodnotíme, zda-li si myslíme, že i Vaše exekuce půjdou zastavit. Děkujeme. S pozdravem. Tým Exekutor má smůlu

Comments are closed.